nalibud69
nalibud69 nalibud69
  • 02-06-2022
  • Mathematics
contestada

Dalton got 15 notebooks for $1.75 each and 1 marker for $1.59.

Respuesta :

mmian
mmian mmian
  • 02-06-2022

Answer:

15 x 1.75 + 1.59

Step-by-step explanation:

Dalton spent $26.25 on the notebooks, along with $1.59 for one marker; adding up to a $27.84 total.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-06-2022

Answer:

$27.84

Step-by-step explanation:

Given :

⇒ 15 notebooks for $1.75 each

⇒ 1 marker for $1.59

==============================================================

Solving :

⇒ Total cost = 15 × 1.75 + 1.59

⇒ Total cost = 26.25 + 1.59

⇒ Total cost = $27.84

Answer Link

Otras preguntas

Fossil fuels______be reused or replaced.
GIVING BRAINLIEST!!!
Study the quote to answer the question: "So-called anonymous tracking is not very secure-the anonymity is fairly easily broken. Cracking open that anonymous she
give the ways through which the atmosphere is heated​
HOLD UP I KNOW YALL LYING wait a darn minute wait a darn minute.... i think this picture explains it self perfectly I mean just look at it... Yall can report m
Which of the following statements about energy is FALSE? A. Energy can be converted from one type to another. B. The total energy of a system remains constant.
An aqueous solution has a hydroxide-ion concentration of 1.0x10^-3M. What is the pH of the solution?a.11b.3c.-3d.7
PLEASE HELP ME GIVING BRAINLIEST
Which expressions are differences of squares? Select each correct answer.
What happened to the “bad guys?” What did they have to do?