Rhbeowheve Rhbeowheve
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Seven candy bars will cost you $3.50. How much will one candy bar cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-06-2022

Answer:

50 cents

Step-by-step explanation:

The question is basically asking what is the unit price

So we simply do :

$3.50 ÷ 7 = $0.50 = 50 cents

Hope this helped and brainliest please

Answer Link
princechimezirim096
princechimezirim096 princechimezirim096
  • 01-06-2022

Answer:

$0.50

Step-by-step explanation:

let the cost of one candy bar = X

7 candy bar ---------------$3.50

1 candy bar ---------------- X

crodd multiplying

7×X = 3.50×1

7X = 3.50

dividing bothsides by

7X/7 = 3.50/7

X = 0.50

therefore, one candy bar will cost $0.50

Answer Link

Otras preguntas

Which was a fundamental cause of the French Revolution of 1789? Question options: a) fear of foreign invasion b) attempted flight of King Louis XVI c) the f
the unit of measure that is the same for all systems of measure is the:
Governments collect taxes to ensure that
Follow the steps to find the quotient. Please help . Just tell me what right in boxes
Please help its my last question. The following picture shows a golf ball being hit and given an initial velocity of v0. The ball is hit at an unknown angle abo
Near is to close as distant is to
According to Washington, what has been the outcome for African Americans "who themselves or whose ancestors went through the school of American slavery"? Write
10 red hot peppers for $5.50 unit rate
In the sodium-potassium pump, how many sodium ions are moved AND what direction do they move?
MARKING BRAINLIEST 2