tessievalenta tessievalenta
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 4 candies for a
total of $3.28, how much did it
cost you for 3 candies?

Respuesta :

jane8713
jane8713 jane8713
  • 01-06-2022

Answer:

2.46

Step-by-step explanation:

3.28/4=0.82(for one candy)

0.82×3=2.46(for 3 candies)

Answer Link

Otras preguntas

Energy in most ecosystems must flow through autotrophs because ______.
What was the source of Axum's prosperity in the fourth century CE? Its strategic location in the middle of African, Mediterranean, and Asian trade networks Its
Supply the missing reason (s) for the given proof
Which of the following territories did the United States acquire as a result of the Spanish-American War? Samoa Puerto Rico the Virgin Islands the Midway Island
Which group of people broke free of Egyptian rule, establishing the city of Meroe farther south along the Nile River? Arabs Hutu Kush Bantu
Which Asian country defeated Russia in war and gained control of Manchuria and Korea? A. Indochina B. Thailand C. Japan D. Taiwan
Supply the missing reason (s) for the given proof number 14
In 1778, the United States and France signed the Treaty of Alliance, in which both countries agreed to assist the other in case of an attack by Great Britain. I
Which played the most significant role in the development of agriculture by Neolithic people? A bronze tools B Long Distance Trade C The domestication of animal
Who was intended to benefit from the Land Act of 1800? A large-scale farmer with vast acreage A plantation owner in the South A poor family that wanted property