kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST Helpppp me out please
Select each pair of equivalent numbers 40/1000 and 40% 6/5 and120% 50/33 and 117% 1/8 and 12.5% 1/3 and 30%
what is 7*2√2 helppppppppp
Literal Equations. Solve Each Equation For The Indicated Variable. 1) g=6x, for x 2) u=2x-2, for x 3) z=m-x, for x 4) g=ca, for a 5) u=x-k, for x 6) g=c+x, for
How many joules of work are done on an object when a force of 15 N pushes it a distance of 10 m
Even in the 21st century, we are still heavily dependent on the conventional sources of energy and not on the cleaner alternate sources. Elaborate.
The walls in a room are being painted. If 4 cans cover 480 sq ft then how many cans cover 840 sq ft?
Which of the following choices best describes the data's correlation coefficient? r = -0.5 r = 3.2 r = -0.42 r = 0.35
A teacher challenges students to study moon phases to determine if what they have learned from the textbook is accurate. How might a student investigate claims
Alexander and lan can each wash a car and vacuum its interior in 2 hours. Anjo needs3 hours to do the same job by himself. If Anjo, Alexander, and lan work tog