kyleeeerae2026 kyleeeerae2026
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

Three friends go shopping together and buy the same kind of rice.
Placido buys 2 pounds and pays $4.50. Sophia buys 3 lb and pays $6.75.
Roger buys 4 lb and pays $9.00.
Identify the graph and unit price that represent the cost of the rice.

Respuesta :

MCRules
MCRules MCRules
  • 04-05-2022
1 pound is $2.25 as 4.50/2 equals 2.25
Answer Link

Otras preguntas

The outermost tissue of a tree trunk that is 6 feet in diameter would most likely be (A) epidermis (B) cork (C) cortex (D) phloem (E) xylem
Jim has a box in the shape of a rectangular prism. The area of the base of the box is 48 square inches. The volume of the box is 144 cubic inches. let h= the he
what were the 4 major causes of imperialism?
need help with this question#20
How close to North Korea is Inchon?
is uncover a base word or roots word. is kingdom a base word or roots word. is valuable a base word or roots word. is beautiful a base word or roots word. is di
what is it called when oxygen passes into the capillaries that surround these sacs?
where are chromosomes found in eukaryotic cells
write 540 as a product of prime numbers
what two developments in the late 1800s led to the decline of the cattle business ?