workinglj workinglj
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

And 18 ounce box of raisins cause $2.88 a 24 ounce box of raisins cost $3.60 which one is the better deal

Respuesta :

Mala388
Mala388 Mala388
  • 04-05-2022

Answer:

the 24-ounce box

Step-by-step explanation:

18/2.88 = 6.25$

24/3.6 = 6.67$

Answer Link

Otras preguntas

how do you find the perimeter of a cylinder
20 pts=______cups 29gts=______galons
Which of the following types of equations have you learned to solve using algebraic methods?[]Quadratic[]Exponential[]Radical[]Linear[]Rational
A student measured the pH of four solutions. Which pH indicates the highest hydronium ion concentration? 3.2 7.0 9.1 12.4
A hiker has packed a bag of chips as a snack. At the start of the hike the pressure was 1.5 atm and the temperature was 35*C. At the end of the hike the tempera
The city of new orleans was an important factor in thomas jefferson's desire to purchase the louisiana territory from france. which of these is a primary reason
Authors use rhetorical devices to keep the action moving forward keep the reader's attention create longer writings create complex vocabulary Answer is
Which to Territories of the Ottoman Empire became British territories because of league nations mandates? Syria Mesopotamia Lebanon Palestine Istanbul
How was the Cretaceous period different from the jurassic period
Find the value of the lesser root of x 2-8x+7=0