27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

Jerry has agreed to participate in a friend's psychology project. He is asked to judge the length of two equal lines. He concludes that the one with outward-poi
Find the radius of (x - 3)^2 + (y + 1)^2 = 9 (x + 5)^2 + (y + 2)^2 = 36
The air conditioner in a house or a car has a cooler that brings atmospheric air from 30C to 10C, with both states at 101KPa. If the flow rate is 0.75kg/s, find
Which of the following is one disadvantage of using a diaphragm? A) It can decrease sensation, especially for the male partner. B) It is generally more effectiv
Which grammar is correct? ..” I’m one of the coolest, laid back (female) or (females) you’ll ever come across.”
Figure AFigure B Find the area of Figure B. 225 ft 2 68 ft 2 17 ft 2 315 ft 2
Describe the pattern in melting point please!
Term When he was little, Juan When he was little, Franco did not. In my childhood, As a child, Susana pranks. cartoons on television. with having a cat. to the
Select the correct text in the passage. Which sentence shows that the husband supports his wife regardless of her choices? (11) "It isn't going to freeze, and I
Which inequality is true? A. 7π > 21 B. π +4<7 OC. 3π-1> 9 O ○ D. />1 SUE