thedumpgirlchavelle
thedumpgirlchavelle thedumpgirlchavelle
  • 02-05-2022
  • Mathematics
contestada

Mr Ahmad bought 2 fans and 3 table lamps for $540. Each fan cost 3 times as much as a table lamp. (a) Find the cost of each table lamp. (b) Find the cost of each fan.​

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 02-05-2022

Answer:

(a) $60

(b) $180

Step-by-step explanation:

Let the price of 1 table lamp be t.

Then the price of a fan is 3t.

2(3t) + 3t = 540

6t + 3t = 540

9t = 540

t = 60

A table lamp costs $60.

3($60) = $180

A fan costs $180.

Answer Link

Otras preguntas

what is the correct answer
what is the significance of republic
what is 90680 divided by 40
0.425 as a fraction in simplest form
José is afraid to ask Tina on a date because he fears she will say no. José is experiencing A. negative self-talk. B. self-confidence. C. positiv
n Monday 2⁄3 of the team practiced, Tuesday 7⁄8 , Wednesday 1⁄2 , and Thursday 3⁄4 . On which day were the most team members present at practice? A. Wedn
An actor describing what it was like on the set of a movie. is that Primary Source or Secondary Source? And explain why
Max bought two deli sandwich rolls measuring 18 inches and 30 inches. He wants them to be cut into equal sections that are as long as possible. Into what length
Insulin is a protein that is used by the body to regulate both carbohydrate and fat metabolism. A bottle contains 375 mL of insulin at a concentration of 40.0 m
How do you construct a congruent angle?