agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

Quick algebra 1 question for 10 points! Only answer if you know the answer, quick shout-out to tariqareesha2 and MrBrainly, tysm for the help!
A charge q = -10 µc experiences an electrostatic force of 35 mn to the left. What is the magnitude and direction of the electric field?
How do emotions influence our social interactions
Is there anyone who help me in my math work
Select the correct choice from the drop down. Elena drank 3 liters of water yesterday. Jada drank 34 times as much water as Elena. Lin drank twice as much wate
Type the correct answer in the box. use numerals instead of words. anne has a sample of a substance. its volume is 20 cm3, and its mass is 100 grams. what is th
5. In a recent year, the population of Springfield, Illinois was one hundred sixteen thousand, four hundred eighty-two. Write this number in standard form. Show
What is the unit of the quotient of inductance and resistance?
The effectiveness of a blood-pressure drug is being investigated. an experimenter finds that, on average, the reduction in systolic blood pressure is 47.3 for a
What is the term that describes when the amount of goods produced is abou the same as the number of consumers who are willing to buy the product? A. Risk B. Eq