harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

Evelyn and her friends bought 35 grams of cinnamon. They used 3.1 grams of it to make some snickerdoodle cookies. How much cinnamon do they have left?
What type of problem appears in this sentence? The type of chicken you choose matter because breeds differ in size. The verb matter doesn't work with the subjec
Why is it important to help others and to consider other people’s needs?
I need help with this question
How many molecules are in 22g of NaOh
How do states use sales tax?
The Cascade Range stretches 700 miles fromsouthern California to Oregon.northern California to Canada.eastern Idaho to Washington.western Oregon to Idaho.help m
Three countries siding against Hitler's Germany were
How did the phrase a star-crossed lovers and death marked love introduce the themes of love and fate in the prologue to Romeo and Juliet support your response w
Which of the following sentences, if adde after sentence 16, would provide the best concluding sentence for the passage? Robust economies are important to huma