TictokGlodenMaster
TictokGlodenMaster TictokGlodenMaster
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

A. $5.25

B. $6.15

C. $7.00

D. $9.30

A 525 B 615 C 700 D 930 class=

Respuesta :

cb0009
cb0009 cb0009
  • 04-03-2022

Answer:

$6.15

Step-by-step explanation:

1.80/2=0.9

3.50*1.5=5.25

1.75+0.9=6.15

Answer Link
AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 04-03-2022

Answer:

B) $6.15

Step-by-step explanation:

It is given that: 1 pound of corn = $1.80

                         1 pound of green beans = $3.50

You are buying 1/2 a pound of corn, or: 1.80/2 = $0.90

You are also buying 1 1/2 pounds of green beans, or 3.50 x 1.5 = $5.25

Add the two costs to get the total amount:

$5.25 + 0.90 = $6.15

B) $6.15 is your answer.

~

Answer Link

Otras preguntas

Nunca ____________________ en Indiana en julio, ¿verdad? (to snow) conjugate the word nevar into this sentence (boot verb and ending)
What number is written as 6.0 x 106 in scientific notation
Please answer quick I'll give brainliest Which of these BEST describes the location of Texas? A) Middle West United States B) Northwestern United States C) Sout
58 POINTS!!! The line contains the point (8,2) and is parallel to a line with a slope of -2/3 The equation of the line is
PART B: Which phrase from the paragraph best supports the answer to Part A? A "Iying supinely on our backs" B "hugging the delusive phantom of hope" C "which th
Multiply. 4x2 (2x3 + x2 - 3) A. 8x6 + 4x4 + 12x2 B. 8x6 + 4x - 12x2 C. 8x5 + 4x4 - 12x2 D. 8x5 + 4x4 + 12x2​
Solve for (7)-9-((-4)-1)
which type of measure can change because it is affected by gravity
How can you find the product of four polynomials
How many tens are in 100