ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

How do I find the 5th term of a sequence defined by the given rule? f(n)= 6.5n + 4.5 Can someone also explain the rule(s)? I'm having trouble understanding all
surface area of a equilateral by hand
What are the names of each president from 40th to 44th?
What is the cohort effect in psychological research? Explain how the cohort effect may influence the results of a cross-sectional design study examining the age
Please help. I’ll mark you as brainliest if correct! Don’t understand this math problem.
Need help please! Theres three parts to this that I don't understand at all
PLEASE PLEASE PLEASE HELP
Find the ordered pair $(s,t)$ that satisfieFor a certain value of $k,$ the system \begin{align*} 3a + 4b &= 7,\\ 6a + 4b &= k- 4b \end{align*}has infini
Write an algebraic equation to match each graph. (These graphs are not drawn to scale!) please help me! i will make brainliest answer if correct!
find the percent of increase from 88 to 99 round to the nearest percent