nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

How to do these question? ​
7t + 6 + 3v + 6v Hey can someone help ne
namib deserts a popular attraction​
fan mail introductions in form a paragraph
How we-feeling contributes to good society​
what was the meaning of native americans totem pole 1 provide shelter for travelers 2help hunters and gathers find food 3tell story of a family or legend 4welc
Select the independent clause in this sentence:Until midnight, she stayed at the party, because she liked it.A. Until midnightB.Because she liked itC.She stayed
what is annual average inflation​
Three brothers enter a race with 8 friends. The racers draw lots to determine their starting positions. What is the probability that the older brother, Mike, wi
Class 8 squares and square roots without adding find the sum of a) 1+3+5+7+9+11+13+15+17.