braydenbauer100 braydenbauer100
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At a pizza place, a large pizza cost $7.50 and toppings cost $0.50 each. Write an equation the can be used to represent the cost of a pizza, y, which x toppings.

Respuesta :

TheMathCat
TheMathCat TheMathCat
  • 01-03-2022

Answer:

y = 7.50 + 0.50x

Step-by-step explanation:

y is equal to money cost for pizza, 7.50 is the large pizza, and 0.50x is the cost per topping on the pizza.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is correct ?
Eclipses 8. What are the two types of eclipses? 10. What causes a solar eclipse? 13. What is the arrangement of Earth, moon, and sun during a lunar eclipse?
Some students shared the sizes of their sticker collections. How many students have collections with at least 7 stickers? A) 1 B) 2 C) 3 D) 4
Can you help with this history
What is the Least Common Multiple of x and 3x?
A new weight-watching company, Weight Reducers International, advertises that those who join will lose an average of 10 pounds after the first two weeks. The st
What changed and what stayed the same after the American revolution?.
what equation results when you cross - multiply 17/d = 51/21
Find: P(a sophomore or student that wears glasses)
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME !! ONLY NUMBER 27