laylaparisawesome laylaparisawesome
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Judy paid $10.48 for a number of
toothbrushes. If each toothbrush
costs $1.31, how many toothbrushes
did Judy get?

Respuesta :

emonigriffin617 emonigriffin617
  • 01-03-2022
Judy got 8 toothbrushes. You can get this answer by setting $10.48= to $1.31x. X being the variable representing how many toothbrushes she brought. And the solve for x by dividing 10.48 by 1.31 to get 8
Ver imagen emonigriffin617
Answer Link

Otras preguntas

Does an owl have a backbone?
The inner and outer Radii of a cylindrical pipe are 5 cm and 4 cm respectively. find the area of cross section of the pipe.
Forget the motor When im on the boat Think of the best time To buy a new coat What am I......?
What is the creepiest sounding scale? What scale would u use for writing creepy music in other words
Forget the motor When im on the boat Think of the best time To buy a new coat What am I......?
A blue rope is 3 times the length as a red rope. A green rope is 5 times as log as the blue rope of the total length of all 3 ropes equals 508.25m what is the l
A blue rope is 3 times the length as a red rope. A green rope is 5 times as log as the blue rope of the total length of all 3 ropes equals 508.25m what is the l
a lunch bill including tax, is divided among you and 5 friends. everyone pays less than $8.75. write and solve an inequality that describes the total amount of
find the sum. write each mixed number in simplest form 4 7/8 + 5 1/4
josh wanted to buy a bicycle but didn't have enough money. After josh told his troubles to sam slick, sam said,"I can fix that. see that fence? each time you ju