Allizon
Allizon Allizon
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Melanie brought a soft drink for four dollars and six candy bars. she spent a total of twenty-eight dollars. how much did each candy bar cost?
please show work and answer.

Respuesta :

phatbussy1
phatbussy1 phatbussy1
  • 01-03-2022
Each candy bar cost $4 bcs 24:6=4
Answer Link

Otras preguntas

The ancient geographic setting of a region is known as its
Why were community lands not recognized by U.S. lawyers?
What is the last planet discovered?
Help me thiz is very important plz thx
hi can someone please help me with this I don't know if this is right
Gene testing is foolproof since it scans the building blocks of humans. true or false.
places with continental climates typically have _______ summers and ________ winters warm; cool hot; cool warm; cold hot; cold
find cube of a)-0.16 b)-2/7 c)14
find an equation for the nth term of the arithmetic sequence. a19 = -58, a21 = -164
Help me and I'll do the same