ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

What statements about the atomic structure were validated by his cathode ray experiments?
One key role marketing plays in a​ company's strategic planning is to​ __________.
When mik has an absolute advantage in the production of two goods over tommy, mik?
What is the value of n where 131 is the nth term of the sequence -2, 5, 12…..?
True/false operating systems of mobile devices can support full-scale software programs like Microsoft word or excel
The agents of metamorphism are ________. foliation and deposition contact and regional deformation heat, pressure, and chemical fluids uplifting and folding
Elsa runs every 3 day and swims every fifth day if Elsa runs and swims today in how many days will she run and swim again on the same day
When did czech republic seperate from slovakia?
Help please algebra !!
Which of the following is a general two year college level degree