yesicajaimeramos96
yesicajaimeramos96 yesicajaimeramos96
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the ratio of pasta is 8 pounds to $9.00. How much would 16 pounds cost

Respuesta :

olatzjunquera olatzjunquera
  • 20-02-2022

Answer:

$18.

Step-by-step explanation:

$9:8= 1.125 $ per pound.

16 x 1.125 =18$

Answer Link

Otras preguntas

A gas has a mass of 3.82 g and occupies a volume of 0.854 L. The temperature in the laboratory is 302 K, and the air pressure is 1.04 atm. calculate the molar m
ASAP What percentage of total expenses is spent on housing? (round to nearest whole percent)
The downsloping aggregate demand curve can be explained by.
Which third of sediment transport requires least amount of energya. suspension b. bed loadc. dissolved/solution
A ball is thrown from an initial height of 4 feet with an initial upward velocity of 33 ft/s. The ball's height h (in feet) after t seconds is given by the foll
Who wanted to punish the south for is role in starting the long and expensive civil war
What equation best matches?
does anyone know the answer to this question?
In the country of Agronomia, banks charge 10 percent interest on all loans. If the general price level has been increasing at the rate of 4 percent per year, th
resoudre cette equation suivante. 5 - 6 = 3 +2 x. aidez moi svp .. reponse​