Yomama152 Yomama152
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

pat bought 5.5 pounds of grapes for a party he spent $6.60. how much did he pay per pound

Respuesta :

queen4518 queen4518
  • 02-02-2022
Answer: 1.20

Explanation:
I used a price per pound calculator

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Should organizations work to create job crafting that are satisfying to individual employees?
Draw 3-ethylhexanoic acid. draw the structure in line-bond form.s
Solve the equation: 0.25r - 0.125 + 0.5r =0.5 +r Show all work plz
Multiply (2 – 7i)(–1 + 4i).
The use of power to control freedom of expression What term is this defining? disinformation propaganda censorship stereotyping
The factors of production include natural resources, labor, government assistance, and entrepreneurship. a. True b. False
A prepared slide of an organism shows red cells after acid-fast staining. Therefore it can be concluded that the cells
Changes in technology such as computer automation that reduce production costs will __________ the supply line (shift right).
What is equivalent to the quotient of 10 plus x and y minus 3
According to hill and schilling, which of these would be considered an important step in a formal strategic management process?