madisondeluna madisondeluna
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the cost of 16 bar of chocolate costs $84. Find the cost of 28 bars of
chocolate.

Respuesta :

theguycallednub
theguycallednub theguycallednub
  • 02-02-2022

Answer:

16 bars=$84, meaning that one bar cost 5.25

28 bars=$147

Answer Link

Otras preguntas

Nomadic tribes traveled far and wide, spreading not only valuable goods but also their _______________. a. traditions c. language b. culture d. All of the above
____________ have helped us learn about animals that are now extinct. Observations Written records Fossils Rocks
Una sopa que es común en Venezuela es: el cereal la hallaca las arepas el hervido
Find the area of a square with apothem 9 in. Round to the nearest whole number. 281 in2 305 in2 458 in2 324 in2
If 2 of the sides of a rectangle each have a length of 5 and the area of the rectangle is 40, what is the length of the other two sides?
Adam has $450. he spends $210 on food. later he divides all the money into four parts out of which three parts were distributed and one part he keeps for himsel
On a final exam, each multiple-choice question is worth 4 points and each word problem is worth 8 points. Lorenzo needs at least 50 points on the final to earn
3x-4y=-5 y=4x-2 Is (1,2) a solution of the system?
JOURNEY TO THE CENTER OF THE EARTH In Journey to the Center of the Earth the temperature does NOT increase as they go down. What theory is disproven because of
Laboratory codes (80048-87999) describe which component of lab tests?