rainbowcloudtheanime
rainbowcloudtheanime rainbowcloudtheanime
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Julio can spend up to $50 on food for his family at the concession stand. The sodas will cost $14 and he wants to spend the rest on hot dogs. Each hot dog costs $5.

How many hot dogs can he buy?

Respuesta :

johnsonskylar144 johnsonskylar144
  • 01-02-2022
She can buy 8 bc 5*8= 35 and 35 is divined by 5= 8 times so therefor it’s 8
Answer Link
laylasmessages laylasmessages
  • 01-02-2022
She can buy 8 hot dogs
Answer Link

Otras preguntas

Two words with opposite meanings are referred as​
HURRY Read the section "How to Buy and Sell Stocks." Describe how stocks are purchased by investors.
QUESTION 5 of 10: Preparing a budget is: a) An ongoing process b) Something you only have to do once in your lifetime c) Not an effective way to save money d)
I NEEEED HEEELP PLZZZZZZZZ :))
During the Martinez family trip, they drove from home to a ski lodge, a distance of 52 4 5 miles, and then drove an additional 14 4 5 miles to visit friends.
Which of these is a way of making applications less vulnerable to hacking? make Deny the default make Allow the default apply the principle of greatest privileg
for somone dont hate on me
I’m very smart. My hair is dark. I love to eat honey, insects, and bark. What am I (10 letter word)
Evaluate the expression: 2 ⋅ 6^2
Brand X cost $1.56 for 12 oz brand why cost $0.02 more per ounce what is the cost of 15 oz of brand y ​