eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

In which of the following can a change be directly observed? A. alleles B. genotypes C. phenotypes D. mutations
What specific properties are these? A. 3+(5+9)+6=5(9+6)+3 B. 3 x 4 x 5= 4 x 3 x 5
how do you solve 3x-2y=-5 ; 3y-4x=8 for x and y. Explain please.
Which statement about the Soviet Union under Stalin is correct? Select the best answer from the choices provided. Stalin's farm policies led to a famine which k
Which statement best explains why the sun is a star
Metal Three of the following occurred as a result of the Industrial Revolution. Which did NOT? A. Advances in medicine increased the average life span. B. Natio
What is the value of X. Triangles 39 is one angle and 102 is the other angle
which action should you never take when selecting quotations
The measurement of one angle of a right triangle is 61 What is the measurement of the missing angle?
What fractions are equivalent to 2/3