jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

Which colorless and odorless gas, produced by radioactive decay of Uranium-238, is considered to be a form of pollution?
Phillips saves $8 each month. how many months will it take him to save at least $60
What's...factorise: 25x²-y²?
A typical stone on the lowest level of the great pyramid in Egypt was a rectangular prism 5 feet long by 5 feet high by 6 feet deep and weighed 15 tons. what w
How do you expand and simplify (x-8)(x+5)
Your new cell phone plan costs $45 per month. You pay an extra $0.05 for every text message sent. If you send 60 texts this month, how much will your bill be?
why are small populations more prone to genetic disease
H2(g) + CO2(g) + 10 kcal H2O(g) + CO(g) In another experiment involving the above reaction at 1,000°C, the equilibrium concentrations were found to be: H2(g) =
Unlike her husband, a peasant woman worked
Isaiah walks 3 miles due north, turns and then 5 miles due east. How far is he from his starting point?