thatlostgirl2528 thatlostgirl2528
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

you buy 3pairs of jeans for 35.95 each and get a fourth for free what is yourcost pair for free what is your cost per pair of jeans?

Respuesta :

coolgirlaxline
coolgirlaxline coolgirlaxline
  • 03-12-2021

Answer:

each pair is 11.98 a pair

Step-by-step explanation:

divide 35.95 by 3

Answer Link

Otras preguntas

Solve the inequality. 14c<8 1 4 c < 8 c > 12 c < –4 c < 32 c > 32
is it better to amend a state constitution many times or to rewrite it completely?​
I need an answer and explanation please 12 points
Three students made fruit punch to serve at the school carnival. They mixed together these ingredients to make their fruit punch: 2.5 gallons of pineapple juice
What is this and how do you do it? I’m confused...
Which is a property of a mineral A. Size B. Density C. Odor D. Age
WILL MARK BRANLIEST FOR THE CORRECT ANSWER!!!! HELP ASAP! What is the LCD of 8 5/12 and 3 5/8? 96 16 48 24
What change, if any, should the author make to sentence 8 to correct the problem of subject-verb agreement? A. NO CHANGE B. "Neither my friends nor my fam
PLS HELP A running track in the shape of an oval is shown. The ends of the track form semicircles. What is the perimeter of the inside of the track? (π = 3.14)
this is the type of shift the graph makes when f(x) is changed to f(x+k) were k is a real number