faythr2 faythr2
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

coffee cost 18.96 for 3 pounds what is the cost per pound of c offee

Respuesta :

deniciasookraj2007
deniciasookraj2007 deniciasookraj2007
  • 03-12-2021

Answer:

$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee

Answer Link

Otras preguntas

The number 6 is halfway between 4.5 and 7.5.Answer the missing numbers below.The number 6 is halfway between 2.8 and .......The number 6 is halfway between -12
How is carbon dioxide obtained?
A sequence has an initial value of 10 and each term is twice the previous term. Which function models this sequence?1) a(n)=10(2)^n2) a(n)=10(2)^n-13) a(n)=10+2
A sequence has an initial value of 10 and each term is twice the previous term. Which function models this sequence?1) a(n)=10(2)^n2) a(n)=10(2)^n-13) a(n)=10+2
If you multiply a number by five and then subtract negative ten, the difference is negative thirty. What is the number?
whats Henry Hudson interesting facts?
What are the origins of prevailing ideas about natural, ideal, and deviant bodies in sports and in society?
what describes the solvent in any solution
What is the formula for the volume of a cuboid?
A box contains bags of crisps. Each bag of crisps weighs 25 grams. Altogether, the bags of crisps inside the box weigh 1 kilogram. How many bags of crisps are i