gracelynmahoney285
gracelynmahoney285 gracelynmahoney285
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

if eggplants are $1.99 per pound and Terry wants to by 3 Eggplants. The 3 eggplants weigh a total of 3 3/4 pounds. About how much will the eggplants cost?

Respuesta :

Lovelee22
Lovelee22 Lovelee22
  • 03-12-2021

Answer:

$22.39

Step-by-step explanation:

3 3/4 = 15/5

15/4 · 3 = 45/4

45/4 · 1.99 = 22.3875

Answer Link

Otras preguntas

How did US leaders think people would respond to a military draft during World War I?
which fraction is equivalent to 9/13
The Dutch begin to build settlements along the Hudson River
What is the role of Canada’s Governor General?
The greatest number of immigrants coming to the United States came from:
A horizontal line on a distance-time graph means the object is a. moving at a constant speed. b. moving faster. c. slowing down. d. at rest.
Ernest Hemingway, part of the lost generation, often wrote works related to
The teacher asked 4 students to measure 4 different objects. The table shown represents their measurements. Which student had the largest percent error?
A telephone call costs 25 cents for the first 3 minutes. 12 cents for each additional minute. find the cost for a call than began at 7:55 pm and end 9:07 pm. (e
Plz help me evaluate this expression : (jk)^-5 (jk)^3= a. (jk)^-2 b.(jk)^-8 c.(2jk)^-2 d.(2jk)^-8