tsasha77
tsasha77 tsasha77
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

please help. I'll give you extra points.

please help Ill give you extra points class=

Respuesta :

goddessboi goddessboi
  • 01-12-2021

Answer:

See below

Step-by-step explanation:

Part A: For the current year, we notice that the price of corn is directly proportional to the number of bushels at a rate of $8 per bushel. We know this because 2 bushels * $8 = $16, 4 bushels * $8 = $32, and so on.

Part B: The rate for the previous year is $6 per bushel, so the current year rate is $2 more than the rate for the previous year

Answer Link
hellooo565
hellooo565 hellooo565
  • 01-12-2021
Wow great answer!! Keep going
Answer Link

Otras preguntas

IS IT right to the left a b c d
A cylinder has a volume of 371.776 cubic centimeters. The diameter of the cylinder is 8 cm. What is the height of the cylinder? (Assume = 3.14)
math screenshot below please help!​
How does natural selection explain why certain behavioral traits become common over time? Include specific examples in your explanation.
Which table of ordered pairs represents a proportional relationship?
Which reason best explains why carbon is able to form macromolecules?
By the time Wash was in seventh grade, he’d skip school for weeks at a time. "My friends and I would go into the woods and build a campfire [or] walk down the r
Which of the figures is not a net for a cube? Explain.
WILL MARK BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! The cost for a business trip for 3 people is $1,975 per person. The business trip would us
____ is the energy stored because of its position or shape.