almrlm2010 almrlm2010
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

Clifton spent $14.30 to buy his class 26 ice
cream sandwiches. How much did each ice
cream sandwich cost?

Respuesta :

taylorrollins04
taylorrollins04 taylorrollins04
  • 03-11-2021

Answer:

$0.55

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide $14.30 by 26 and that equals 0.55 so he spent 55 cents on each sandwich

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
.55 Cents per ice cream sandwich.
Answer Link

Otras preguntas

It is likely that Earth could lose half of its species in the next ____________ years. a. 50 b. 100 c. 500 d. 1000
The square root of 617 is between which two numbers?
how long is 63 months in years?
one way that animals adapt to seasonal change
past perfect tense: the storm STOP by early afternoon.
Hitler intended to defeat great Britain by
it is asking me to insert parentasies
solve the proportion2x + 1/x + 1 = 14/3x-1
Hitler intended to defeat great Britain by
What is the simplified form of the expression 2 * [(1+14)*7]+6/0.5^3?