torrey07 torrey07
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

elle can buy 2 quarts of milk for 3$ or 1 gallon milk for 3$ which is the better deal

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2017
1 gallon for $3 is the better deal because you're getting twice as much for the same price
Answer Link
LillyPrince
LillyPrince LillyPrince
  • 03-01-2017
2 quarts is half of a gallon, 4 quarts is one gallon. So the question is pay 3 dollars for half a gallon, or pay 3 dollars for one gallon? Which would you do? they both are the same price, but one is half as much.

Therefor, 1 gallon of milk is a better deal.
Answer Link

Otras preguntas

The center of a regular polygon is the center of the circle circumscribed inscribed included Click on the correct answer.
Why did Germany attack Soviet Union? A) desire for Soviet’s riches B)hatred of soviet people C) fear that soviet will deport Germany D)soviet union’s deception
The rate of a chemical reaction will be affected more by which? entropy enthalpy both enthalpy and entropy neither enthalpy nor entropy
Line t intersects the line given by y=4x-2 at the point (4,14) to form a right angle. Which is the equation of line t
Does wi-fi work with all connections
The volume of a cylinder is 540x ft. The height is 15 ft. What is the diameter of the cylinder?
Find all zeroes of x^3-2x
identify the slope of each line a: b: c: d: pls
Contamination of injection devices is limited to the needle and removing the needle makes the syringe safe for reuse true or clause
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^