jarrredjohnson27 jarrredjohnson27
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

you can buy 8 apples at the quick market for $1.45 you can buy 6 of the same apples at stop and save for $1.22 witch place is better to buy?

Respuesta :

zeqrelbusiness zeqrelbusiness
  • 02-11-2021

Answer:

The quick market (8 apples for $1:45)

Step-by-step explanation:

To see how much money it is for a single apple, you divide the price by the number of apples.

$1.45 divided by 8 is $0.18

$1.22 divided by 6 is $0.2

Therefore, you can buy the apples for a cheaper price at the quick market.

Answer Link

Otras preguntas

A piston is filled with gas. When the pressure is increasing, what is happening to the volume? Assume that all other properties of the gas remain constant. a.
A physician conducts a survey among 100 patients suffering from migraine headaches to assess the range of headache severity among his patients. What kind of dat
Charlotte's garden is 45 square feet what are the dimensions of his garden
What is the common factor of 24&25
What is Autism spectrum disorder
120% of what number is 102?
Ivan stepped on a rusty nail. If his immunizations are not current, he may develop: meningitis tetanus tuberculosis cholera
75% of 124 is what number
Who was known for his large empire, rebuilt capital, and the engineering wonder known as the Hanging Gardens? a. Sargon b. Nebuchadnezzar c. Asoka d. Hammurabi
which expression does not belong with the other three