aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

5^3x+1=6^2x+1Any one help me please and show ur working​
Which of the following is an example of evidence from comparative embryology that supports biological evolution? Different species with similar development pat
simplify 2/3 + 1/12 + 1/4
according to the constitution, once impeached, federal officials are then tried in the
50 POINTS According to the map on p. 635 (The New Imperialism in Africa, c. 1914), France controlled present-day countries of the continent? Question 3 options:
Adam Smith wrote about the "invisible hand' and was in favor of free trade. Michael Porter wrote about national competitive advantage. Discuss how these 2 theor
Women Write two sentences explaining how this group contributed to the American Revolution I Write one sentence explaining how this group affected the outcome o
walking to school will help ...... air pollutionA.reduce B.reuse C.recycle D.refill
Problem: Report Error All of the members of our spray-painting team paint at the same speed. If $8$ team members can paint a $5000$ square foot wall in $30$ min
Substitution method alg1 27 +4(25-3y)=50