marathebest marathebest
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

8) Damiya has $20 for lunch. She bought
lunch 3 times last week and twice this
week. She now only has $7.50 left. How
much did each lunch cost? Write an
equation and show your work to solve.

Respuesta :

assash05 assash05
  • 02-11-2021
$2.50 each lunch.
$20-$7.50=$12.50
In total she bought lunch 5 times,
So, $12.50/5 = 2.5
Answer Link

Otras preguntas

What resulted from the sepoy mutiny
Based on climate change: an overview, what are the effects of global climate change?
What might happen if a scientist inaccurately reported data from his or her experiment?
Is insulin resistance the cause of the metabolic syndrome?
The second side of a triangular deck is 5 feet longer than the shortest side and a third side that is 5 feet shorter than twice the length of the shortest side.
• what comprises the limbic system, endocrine system, sympathetic nervous system, peripheral nervous system & central nervous system.
1/5m + 2/3 - 2= m - 2/5
how to solve two-step equations with fractions?
a taxicab charge 3.00 for the first mile and 0.50 for each additional half mile. after 6 mile trip a cumoster handed the taxi driver 20 bill find the cost of th
I WILL GIVE BRAINLIEST, AND THX