mayaLMFAOOOOOO mayaLMFAOOOOOO
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to by 12 cans for $7 or 6 cans for 4$

Respuesta :

bytebadx bytebadx
  • 02-11-2021

Answer:

12 cans for $7

Step-by-step explanation:

as you increase the price of 6 cans for $4 will gradually get greater than the price of 12 cans for $7.

Answer Link
hanyahindy15 hanyahindy15
  • 02-11-2021
12 cans for $7 because if you do 6 x 2 =12, then 4 x 2 = 8 , then you get 12 cans for $8, so the first deal is better! :)
Answer Link

Otras preguntas

write 0.004473 in scientific notation.
Determine if you need to multiply or divide. Michael has 16 jellybeans. He eats 1/4 of them. How many does he have left?​
Mr. Harris works in a pet store. The number of food pellets he puts in an aquarium is proportional to the number of fish in the aquarium. He puts 20 food pellet
PLS HELP ME IN MATHS :( PLEASE
What is heat energy ? Plz
Find the sum of 3x2−7x+5 and x2−4x−9, subtract 5x2−8x−7.Question 4 options:−x2−3x+3−x2−19x−11x2−3x+3−x2+3x−3
The answer is d.......
6a+5a=-11 How do I work it out ?
whats the perimeter and area?​
In at least a paragraph (5-7 sentences) explain the ideological and historical influences on the American founding and the creating of the Constitution. Use evi