135136 135136
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

Juan spent $3.48 on apple juice. Apple juice costs $0.12 per ounce. How many ounces of apple juice did Juan buy?

Respuesta :

jjodlask
jjodlask jjodlask
  • 01-11-2021

Answer:

29 ounces of juice

Step-by-step explanation:

3.48 divided by .12 is 29 ounces

Answer Link

Otras preguntas

What part of speech is into
Georgia. 0.029 can be written as 29 / 100 is he correct
if Robert buys a candy bar for 78 cents, how much change does he get back from a one-dollar bill?*
the perimeter of a parallelogram is 72 meters. The width of the parallelogram is 4 meters less than its length. Find the length and width of the parallelogram
The 3 parts of a nucleotide are a 5 carbon __________, a phosphate, and a nitrogen ___________.
When World War I was beginning in Europe, the United States was trading profitably with
Lamika buys 12 packs of juice boxes that are on sale and pays a total of $48. Use a ratio table to determine how much lamike will pay to buy 8 more packs of jui
49.564 expanded form using fraction or decimal
The Virginia Company wanted to find a route to the Pacific Ocean in order to trade with
At a pet store the ratio of cats to dogs sold was 10:1. If there were 60 cast that were sold, how many dogs were sold?