tlove1734 tlove1734
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

The price of an apple is 2/3 of the price of orange . If I bought 6 apples and 3 oranges and spent $18 . What is the price of apple ?

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 01-11-2021

Answer:

one apple costs $1.71

Step-by-step explanation:

let 'y' = price of an orange

let '2/3y' = price of an apple

6(2/3y) + 3y = 18

4y + 3y = 18

7y = 18

y = 18/7 or 2.57

2/3(2.57) = 1.71

Answer Link

Otras preguntas

find an equivalent expression without parentheses -(50x-15y+15)=
how is mass transit in cities a possible solution tk urban air pollution?
(10y^3+20y^2+55y)/5y
Historians of china have traditionally dated the beginning of Chinese civilization to the founding of the what??
How is it possible for Mercury to have frozen ice ?
How is it possible for Mercury to have frozen ice ?
Data are drawn from a symmetric and bell shaped distribution with a mean of 120 and a standard deviation of 5. There are 900 observations in the data set. What
Prove that (x^5)-(x^2)+2x +3=0 has at least one real root. Prove that x=cosx has at least one solution.
how is mass transit in cities a possible solution tk urban air pollution?
How is it possible for Mercury to have frozen ice ?