Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

the process that removes metabolic waste products from an organism is known as
Help me on this question plz plz
the ratio of boys to girls at the movie is 4:7. If there are 21 girls, how many boys are at the movie?
make a short dialogue about the introduction!
How do you put 0.8918 as a fraction
Canada has a population that is about 1/10 as large as the United States. If Canada's population is about 32,000,000, about how many people live in the United S
The area of a square field is 200 square feet. What is the approximate length of each side of the field? Round your answer to the nearest foot.
a trapezoid has an area of 20cm squared and a height of 5 cm. what is the sum of its top and bottom sides
An oak tree that is 220 years old produced acorns at two different rates. Until it reached maturity, it produced an average of 900 acorns a year. However, once
The sum of two numbers is 104 and one exceed the other by 10. What are the numbers?