LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

From a health point of view, how many days a week are suggested to maintain your present fitness level? 1, 3, 5, or 6
Elements in the noble gas family are considered stable because
What are the oxidation numbers of the atoms in this reaction? Check all that apply. Mg(s) + 2HCl(aq) → MgCl2(aq) + H2(g) 0 for Mg in Mg and MgCl2 0 for Mg(s) an
How much energy does a pair of 800w hair straighteners transfer every second?
_____ is a dance move that developed in the poor communities of Harlem and was brought into the mainstream by a pop star.
Jim and his dad are building a rectangular flower bed. They have a total of 35 feet of landscaping timber to use, and they want to use all of it. However, they
Propanol and isopropanol are isomers. this means that they have
You have been told that you need $25,600 today in order to have $100,000 when you retire 35 years from now. what rate of interest was used in the present value
A national health organization warns that 30% of middle school students nationwide have been drunk. concerned, a local health agency randomly and anonymously s
The hard disk's surface is scratched and some or all of the data is destroyed when there is a _______.