britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

nine times a number, diminished by 4 is 95
Solve for h a= 1/2 bh a. 2a/b= h b. 2a= b/h c. h= 1/2 ab d. h= 2ab
a farmer is enclosing a rectangular area for a pigpen. he wants the length of the pen to be 20 ft longer than the width. the farmer can use no more than 100 ft
is the alien theory a scientific claim? why or why not?
remained a royal colony until the colonies won independence
What is the division sign called?
The British granted India full independence in what year? A. 1910 B. 1947 C. 1976 D. 1983
why was 1513 significant year in history of the united states
Every day, students walk to and from hillside middle school along the sides of the road because there are no sidewalks around the school. (2) for years, student
how do you put 2.03,2.3,and2.003 from least to greatest