daphneirisalmonte daphneirisalmonte
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

Express $15 for 10 gallons as a unit rate.

Respuesta :

OverpoweredNoob
OverpoweredNoob OverpoweredNoob
  • 12-09-2021

Answer:

$1.5 per gallon

Step-by-step explanation:

$15 / 10 gallons = $1.5 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is most nearly OPPOSITE in meaning to mammoth? A. ugly B. tiny C. distant D. enormous
if you have 8/12 of a pizza how many thirds do you have
Romeo and Juliet have fallen in love, even though their families despise one another. Based on the excerpt, what are the two main purposes of this prologue?
A number between 1 and 20 that has five factors
A train travels 25 miles in 20 minutes. What is the train speed in miles per hour?
Which one of the following descriptions best describes horizontal irrigation? A)the economic development of the American West be when the government controls th
Why might Americans have known little about the land west of the west of the Mississippi River in 1803?
Paula bought a ski jacket on sale for 6 less than half its original price. She paid 88 for the jacket. what was the original price?
There were 276 people on an airplane. Write a number greater than 276
What' is the fourth letter in the alphabet