prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

(1) A social dilemma is a situation in which the most rewarding short-term choice for an individual will ultimately lead to negative outcomes for all concerned.
A figure is composed of two half-circles.What is the approximate perimeter of thefigure?14t 14La14A 110 unitsC 220 unitsD 248 unitsB 138 units​
How can find the area
Help me please I’m not sure about this
Which of the following is a difference between Judaism and Christianity?
Find y if the slope between (3, y) and (11, 15) is 1.
a 12ft ladder leans against the wall . its base us 4.5 feet from the wall. What us the angle formed by the ladder and the ground ? pls show work!
Please help asap!!!!
How did the introduction of the stirrup change military warfare during the middle ages​
A car traveled 30 km in 1 hour, 40 km in the next 1 hour, and then 30 km in 2 hours before reaching its destination. What was the car’s average speed? A car tra