bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

If 2x+z=2y and 2x+2y+z=20 what is the value of y?
Sound: The more _______ a sound has, the _________ its volume is.
How do you pronounce the letter "X" in Spanish?
how do you model the square root of 16
At the concession stand of a school foot ball game, sandwiches cost $1.50 and a bottle of water costs $.90. The school sells 40 sandwiches and 80 bottles of wat
At the concession stand of a school foot ball game, sandwiches cost $1.50 and a bottle of water costs $.90. The school sells 40 sandwiches and 80 bottles of wat
my teddy bear gave me a hug is an example of 1.metaphor 2.personification 3.simile 4.alliteration
What is 574 in expanded form
If 2x+z=2y and 2x+2y+z=20 what is the value of y?
Which fossil occurs on the most landmasses? & What does this suggest about when these particular continents broke up?