shepow15 shepow15
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy 12 pounds of lettuce for $96 what is the rate which one pound of lettuce costs

Respuesta :

2bmg7jnasy
2bmg7jnasy 2bmg7jnasy
  • 04-08-2021
8

96$ divided by 12 = 8

Thats how you would get the rate and maybe you can apply this method to other questions if there are any?
Answer Link
fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$96 divided by 12

Answer Link

Otras preguntas

A.Which of the following statements is not true about underage drinking? B. Inexperience managing driving and alcohol results in many collisions involving teens
What color represents areas in which temperatures from 2000–2009 were the same as temperatures from 1951–1980??
What two plates come together to produce the volcanoes of Indonesia? A. Indo-Australian Plate and the Juan de Fuca Plate B. Gorda Plate and the Eurasian Plat
The denominator of a rational number is greater than its numerator by 8. If the numerator is increased by 17 and the denominator is decreased by 1, the number o
Which type of decision maker tends to choose the first available option in haste?
Which of the following is not a purpose of a conclusion paragraph? to give a finished feeling to your paper to tell your reader everything that she read to summ
What does the volume of a cell represent
i need help with this?
What was the name of the farmers who banded together to form Ghana
Isaac is painting a wall that is 9 feet. So far, he has painted a part of the wall that is a 4 feet by 7 feet rectangle. What is the area of the part of the wal