lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

Plants cannot live without these organelles, as they make the food the food needs. A. Endoplasmic reticulum B. Chloroplast C. Mitochondria D. Nucleus
Bild-Rite, Inc., is a Colorado-based firm that does business with clients throughout North America. Bild-Rite oversees construction projects, and buys and sells
Which of the following risks does integrated pest management try to minimize
Aisha is playing a game in which she can gain or lose points on each turn. The table below shows the points she scores on each of four turns in the game. Aisha
Which expression is equivalent to 10 - 810 - 8? Choose 1 answer:
Equation seven times a number is 28
Rachel is training for a cycling tournament. She can bike 2 1/4 miles in 1/5 of an hour. At this rate, how many miles can she bike in 1 1/3 hours?
This text what makes America unique cite evidence from this text your own experience and other literature or history in your answer
Point Z is the circumcenter of ΔLMN. Which must be true? A)Line segment A N is-congruent-to line segment L B B)Line segment N C is-congruent-to line segment B Z
PLEASEEEEEE answer these 2 questions!! I WILL GIVE BRAINLIEST AND POINTS