lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

remmeiie2
remmeiie2 remmeiie2
  • 03-08-2021
$84.32 was spent

Explanation

56 • 1.12 = 62.72
24 • .9 = 21.6
62.72 + 21.6 = 84.32
Answer Link

Otras preguntas

y/a −b= y/b −a, if a≠b solve for y
why was islamic religion so sucessful
During a period of steadily rising costs,the inventory valuation method that yields the highest reported income is:
Which of these statements are true about valley forge
How does the author create suspense within this story? A) The use of flashbacks within the story create a sense of mystery. B) The use of comedy sets up a sur
Read the sentence. Sayeed Johnson, who is running for mayor, will be speaking at the city library tonight. Which terms describe the underlined portion of the se
Bethany wears jeans every 2 days.She wears Running shoes every 3 days if she wear jeans with running shoes on may 2 what are the next 3 dates on which she will
What’s the answer to this question?
What is the approximate solution to the equation 3^t=29 ? a) 0.3263 b)3.0650 c) 3.3672 d) 9.6667
Why did the Aztecs city of techochtitan become one of the richest cities in the world