poxahontas123 poxahontas123
  • 04-01-2015
  • Mathematics
contestada

a school purchases boxes of candy bars each box contains 50 candy bars. each box costs $30.
how much does the school have to charge for each candy bar to make a profit of $10 per box?

Respuesta :

kuromimi123 kuromimi123
  • 04-01-2015
The school have to charge each candy bar for $0.80 cents to make a profit of $10 per box.
Answer Link

Otras preguntas

I have a quiz on sentence faults and adjective clauses. please can anyone help me ?
what degrees do you need to rotate a fan?​
Joel spends 27 more minutes playing soccer after school on Tuesday than he did on Monday. He still exercises for a total of 60 minutes after school. What percen
If we don't recycle, what everyday resources do we lose? *Science
please help i am not sure what to do pls help ​
[tex]\frac{4}\sqrt {5} + \frac{1}\sqrt{5}[/tex] Simplify the expression. 4/square root of 5 + 1/ square root 5
Find Density of a cylinder with diameter of 5.0 cm and height of 12.0cm and mass of 600.0g
What is the difference? -6-(11) 1-17 -5 O 5 017
What does Walton learn about why Frankenstein has traveled all the way to the north pole? Use language from the novel to support your answer.
What is Protestant reformation