Aleshabarnes1234
Aleshabarnes1234 Aleshabarnes1234
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 7 dollars. Rachel buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Rachel pays.

A pound of chocolate costs 7 dollars Rachel buys p pounds Write an equation to represent the total cost c that Rachel pays class=

Respuesta :

sandrashonoda sandrashonoda
  • 03-06-2021

Answer:

c = 7p

Step-by-step explanation:

i think

Answer Link

Otras preguntas

Lee drove 420 miles and used 15 gallons pf gasoline.How many miles did Lee's car travel per gallon of gasoline?
are the two triangles similar? how do you know? A. no B. yes; by AA C. yes; by SAS D. yes; by SSS
Is chocolate milk healthy or unhealthy in your opinion Please explain why.
Can you please help me with my homework I need help knowing how to Wright it step by step anyone pls if you have the time
Read the sentence. the group of friends came to a consensus about which movie they would agree to see together. what is the best way to rewrite the sentence t
Please help me!! Will get brainliest!!
How is 1/2+1/4 solved differently than 1/2+1/3
You also sell £350 worth of £25 maths starter kits. You think you sold 14. Select the correct inverse calculation below that would allow you to check your answe
What did europeans use as an excuse to plunder and attack the Native American tribes
If you cut away a triangle of area 59 cm² from a square, the remaining area will be 85 cm². Find the length of the side of the square before it was cut.