maryannonuwa maryannonuwa
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose that 11 inches of wire costs 44cents.
At the same rate, how many inches of wire can be bought for 24 cents?

Respuesta :

aubreybrainard04
aubreybrainard04 aubreybrainard04
  • 01-06-2021
6 inches of wire can be bought with 24 cents.

44/11 = 4
4 cents per inch
24/4 = 6
Answer Link
prashantmangrati04
prashantmangrati04 prashantmangrati04
  • 01-06-2021

we can bought 6 inches of wire which costs 24 cents

Answer Link

Otras preguntas

Which agent would most likelypollinate the flowerbirdshumansinsectswind​
Examine the food chain below: In this specific food chain, the _______ eats plants for food. A. caterpillar B. sunshine C. bobcat D. leaf
Anybody know this one? I’m set that it is B but I am not too sure
Help me PLEASEEEEEEEEEEEEE
pls answer my quetion i will give brainlist answer​
write an analytical, open-ended discussion question about The Alchemist and answer your own question in 3-4 sentences
List two differences between state senators and state representatives. (Site 1)
what is force of gravity​
Which of the following does not describe a structured interview
Please help fast!!!!!!!