Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

Aaron bought 7/8 of a yard of fabric and it cost him $4.10. What does a full yard cost?

Respuesta :

bjayspy bjayspy
  • 05-12-2016
Divide 4.10 by 7 to get about 0.59 (round up because you can't get part of a penny) and that gives you 1/8 of a yard's price. Then multiply that by 8 to get a full yard for $4.72.

Answer Link

Otras preguntas

present indicative or the present subjunctive. Ojalá que Uds. __________ (PRACTICAR) español en el futuro. Es cierto que nosotros _________ (IR) a reciclar más
The team wanted to prevent customers from mistakenly choosing the hottest hot sauce and risking injury.Which of the following would be a way to Mistake-Proof th
What happened to the territory north of Massachusetts?​
4.56 natural numbers or a whole numbers integers rational numbers Irrational numbers or real numbers ​
Mrs.lyons bought some chocolate and lollipops on the ratio of 7:4. the price of all the chocolate to the price of all lollipops was in the ratio of 5:2. she spe
Which phrase best completes this sentence? D’où vient Maria? Maria ______ ______ Argentine. A. est du B. vient d’ C. est de D. vient de
Is Donald Trump doing a good job with the Corona Virus? If not what should he have done better. Give a reason why
I like to see it lap the miles, And lick the valleys up, And stop to feed itself at tanks; And then, prodigious, step Around a pile of mountains, And, supercili
What is the difference between centrifugal force and centripetal force???
What is the average density of a laptop?