Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A bag of Hershey kisses cost $2.99 and the bag contains 11 ounces. How much would someone pay for 1 ounce?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-12-2016
You would basically divide the cost of Hershey kisses by 11. So $2.99 /11 = 0.2718. Then, you would round the answer by the nearest hundredth. The answer would be about $0.27
Answer Link

Otras preguntas

Which scientist was especially famous for his nineteen-volume work that explained how earth's physical structure influenced human activities?
Which equation please help me
4. What is the “beauty myth?” How does the beauty myth harm women? 5. What is “double jeopardy” as it relates to gender?
jay,alana,evan,and stacey work together to complete a science experiment. the table at the right shows the amount of liquid left in each of their beakers at the
Help please, will do brainliest(:
P/q+6/q=?/q what is the numerator?
Can you proofread my french homework? pt 2 :3thanks in advance!
Of the following people, who was a former slave who spoke for the abolitionist cause? Dorothea Dix Nat Turner William Garrison Frederick Douglass
what advantages does a society gain when it engages in trade?
PLEASE HELP FAST!! Megan, a 61-year-old woman, is homebound and is in need of nutritious meals. Which program would you recommend? A) Affordable Care Act B) con