Seudónimo Seudónimo
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

Please help me with 17-18

Respuesta :

baabaagreysheep
baabaagreysheep baabaagreysheep
  • 01-12-2016
So you divide each to find out how much it would be for 1 fl oz:
199 ÷ 32 = 6.22 = $0.06
249 ÷ 50 = 4.98 = $0.05
So the answer is 50 fl oz for $2.49
-
269 ÷ 12 = 22.42 = $0.22
319 ÷ 16 = 19.93 = $0.20
So the answer is 16 oz for $3.19

Hope this helps! Thanks for posting the details :)
Answer Link

Otras preguntas

anner bought 97 bottles of maple syrup. Each bottle contained 96.65 ounces of syrup. How many ounces of syrup did Tanner buy in total?
What is one way to evaluate a television commercial critically
If a positive number represents above sea level and a negative number represents below sea level, (A) use a directed number to represent each of the following s
2/ parenthesis-( )- negative 1 over 4 this is a fraction
The angle of incidence is equal to one half the angle of reflection. select one: a. True b. False
Explain how the graph of y=|x+1|-2 will differ from the graph of y=|x|.
the cook put broth and vegetables into the pot. later he added some meat. he let it cook for a while then served it to dinners one dish at a time
For a special event, a restaurant charges a one-time setup fee, plus a charge for each person attending the event. The charge for 5 people is $100. The charge f
I’m unsure how to find x. Please explain steps. Thanks!
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you